wtorek, 25 kwietnia 2017

Cywilizacja Majów cz. I - Wstęp

Imperium Majów było umiejscowione w lasach tropikalnych dzisiejszej Gwatemali, które osiągnęło szczyt potęgi koło XVI wieku n.e. Majowie byli doskonałymi rzemieślnikami, którzy trudnili się rolnictwem, garncarstwem, pismem hieroglificznym, tworzeniem kalendarzy oraz matematyką. Pozostawili po sobie imponującą kolekcję wspaniałych budowli oraz sztuki.


Region Majów


Cywilizacja Majów była jedną z dominujących niezależnych społeczności Mezoameryki. Majowie jako jedyni zajmowali cały region geograficzny, a był nim Półwysep Jukatan. To pokazuje, że Majowie byli bezpieczni przed atakami innych kultur Mezoameryki.

Majowie żyli w trzech grupach, które zamieszkiwały trzy różne obszary i różniły się nie tylko środowiskiem, ale także kulturowo. Te trzy obszary to: północne niziny na półwyspie Jukatan, południowe niziny na półwyspie Jukatan i tereny górzyste. Najpopularniejszymi są Majowie z południowych nizin półwyspu Jukatan, któzy osiągnęli szczyt w okresie klasycznej (250 r. - 900 r. n.e.), którzy wybudowali wielkie kamienne miasta i monumenty, które fascynują archeologów po dzień dzisiejszy.


Początki Majów


Pierwsze osady Majów są szacowane na 1800 r. p.n.e. albo początek okresu przedklasycznego. Pierwsi Majowie trudnili się rolnictwem i uprawiali takie rośliny jak kukurydza, fasola, kabaczki i maniok. Przed 300 r. p.n.e. Majowie zaczęli rozszerzać swoje wpływy na okoliczne góry, wyżyny i niziny. W tym samym okresie powstała pierwsza cywilizacja Mezoameryki - Olmekowie. Majowie zapożyczyli od Olmeków wiele aspektów religijnych i kulturalnych, system liczbowy, a także słynny kalendarz, który kończył się na dacie 21.12.2012. Podobnie postąpili Zapotekowie, Totonakowie i Aztekowie.

Poza rolnictwem, Majowie stworzyli piramidy, miasta oraz wiele monumentów. W północnym regionie Peten był Mirador, największe i najwspanialsze miasto jakie kiedykolwiek wybudowano w Ameryce prekolumbijskiej. Tikal, stolica Majów z okresu klasyczne wygląda ja mała wioska w sosunku do Mirador. Istnienie tego miasta dowodzi, że Majowie rozkwitali długo przed okresem klasycznym.


Las deszczowy i życie


Jedną z wielu intrygujących rzeczy o Majach była ich zdolność do wybudowania wielkiej cywilizacji w klimacie tropikalnego lasu deszczowego. Tradycyjnie ludność starożytna rozkwitała w suchszych klimatach, gdzie scentralizowane zarządzanie zasobami wodnymi stanowiło podstawę społeczeństwa. Na nizinach na południu było niewiele żeglownych rzek dla handlu i transportu, a także nie było potrzeb nawadniania.

Pod koniec XX wieku naukowcy stwierdzili, że klimat nizin był w rzeczywistości dość zróżnicowany pod względem środowiskowym. Choć obcy najeźdźcy byli rozczarowani względnym brakiem srebra i złota, Majowie skorzystali z wielu zasobów naturalnych w okolicy, w tym kamienia wapiennego, obsydianu i soli. W środowisku znajdowały się również inne skarby dla Majów, w tym jadeit, pióra quetzal i muszle, które były używane jako trąbki na ceremoniach i wojnach..

Źródło: History Channel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz